na začátek stránky
Pohodová dovolená pro seniory 55+ | Cesty za odpočinkem i poznáním
+420 222 937 627
zajezdy@delfintravel.cz
Menu ▼

Novinka
Turistika v Bulharsku
Přes pohoří Stará Planina až k Černému moři
Aktivní zájezd


Také rádi cestujete do hor a míst, kde nejsou davy? Máte rádi místa, na které se tak trochu neprávem zapomnělo? Já ano, proto jsem se vypravil do bulharských hor. Čekalo mě tu přesně to, co mi bulharští přátelé slibovali.

Země plná thráckých a antických památek, nekonečné hory pohoří Stará Planina, tradiční venkovský život, krásné pláže Černého moře a mystická oblast Strandža u tureckých hranic, ale také stále aktuální odkazy na dobu tuhého socialismu.

Pokud chcete také poznat Bulharsko jinak, než jen z plážového lehátka, zahoďte předsudky a pojeďte s námi na nový aktivní zájezd. Prochodíte, poznáte, ochutnáte – prostě zažijete tuto balkánskou zemi. Stojí to totiž za to 😊

František Kába, autor zájezdu

Termíny a ceny aktivního zájezdu Turistika v Bulharsku

TermínDélkaStravováníDopravaPoznámkaCena odRezervace

Připravujeme pro vás nové termíny. Podívejte se na naše další zájezdy.

Na co se můžete těšit?

 • nedotčené bulharské hory bez davů turistů
 • pohodovou hřebenovou turistiku Starou Planinou
 • typické horské vesničky s kamennou architekturou
 • přírodní pláže a turistiku na pobřeží Černého moře 
 • výbornou balkánskou kuchyni

Program zájezdu

1. den - přílet a ubytování

Po příletu do Burgasu se skrz vyhlášené Údolí růží přesunete do podhůří Staré Planiny. Ve městě Kazanlank, které sloužilo v minulosti jako strategická obrana průsmyku Šipka, budete obdivovat slavnou Thráckou hrobku (UNESCO). Jedná se o jednu z nejvzácnějších památek na bulharském území. Není se čemu divit, dobře dochované fresky zaujmou i ty, kteří historii zrovna neholdují. Poté se ubytujete v hotelu v oblasti města Gabrovo.

2. den - etapa č. 1: hřebenová turistika a létající talíř

Den započnete krátkou vycházkou k pravoslavnému Dryanovskému klášteru, který je poeticky umístěn mezi skalami. Pak už bude vaším cílem průsmyk Šipka. Místo, které hraje v bulharské historii důležitou roli. Zde se Bulhaři ubránili Turkům a započali tak cestu ke své samostatnosti. Vystoupáme ke 32 m vysokému pomníku, který se majestátně tyčí nad okolím. Po hřebeni se pak vydáte na východ a budete si užívat výhledy do úrodných údolí. Cílem dnešní etapy je komunistická stavba, která jako by svým vzezřením i jménem pocházela z jiné planety – Buzludža. Proto ji místní přezdívají létající talíř. Na stavbu se skládal celý bulharský národ a budova sloužila především jako sídlo vládnoucí komunistické strany.

Etapa má cca 12,5 km ↑↓ 600 m.

3. den - etapa č. 2: horská louka Uzana

Startem dnešní etapy bude geografický střed Bulharska, kde se nachází horská louka Uzana. Odtud se vydáte opět po hlavním hřebeni pohoří Stara Planina směrem na východ.  Půjdete střídavě zalesněným územím a budete si užívat horský vzduch s kombinací výhledů do divoké okolní krajiny. V cíli pod Šipkou se pak budete moci občerstvit a posilnit na prohlídku skanzenu Etara v blízkosti Gabrovo. Čeká vás lidová architektura s ukázkou typických řemesel včetně výroby koberců.

Etapa má cca 13 km ↑↓ 550 m.

4. den - etapa č. 3: vesnická romantika

Dnes vás čeká návštěva historického centra města Tryavna. Na první pohled vás zaujme stará hodinová věž na hlavním náměstí. Přímo z Tryavny se pak vypravíte na pochod malebným bulharským venkovem. Příjemnou zastávkou vám pak bude typická bulharská vesnice Boženci, která je známá svou typickou architekturou kamenných domků s břidlicovými střechami. S lesy všude okolo působí toto místo až magicky. Budete si zde moct vychutnat typickou bulharskou kuchyni. Rozloučíte se s podhůřím Staré Planiny a vyrazíte k autobusu. Následovat bude přesun do vašeho druhého hotelu na břehu Černého moře v Primorsku.

Etapa má cca 8,5 km ↑ 470 m ↓ 250 m.

5. den - etapa č. 4: výlet na lodičkách a přírodní park Ropotamo

Dnes nás čekají pláže Černého moře a romantické oblasti přírodního parku Ropotamo, kde žije mnoho vzácných druhů vodního ptactva a želvy. Výlet začnete projížďkou lodičkami po řece Ropotamo. které nás vysadí při ústí do moře, kde si užijete koupání na přírodní pláži, kterou by na bulharském pobřeží kousek od Burgasu čekal málokdo. Až budete dostatečně osvěženi, vyrazíte zpět do hotelu pěšky skrz přírodní rezervaci. Ta byla až do roku 2003 veřejnosti uzavřená a s ní i největší poklad této oblasti – pohanská thrácká svatyně Beglik Taš. Krásný příklad toho, jak Thrákové uctívali přírodu.

Etapa má cca 10 km ↑↓ 220 m.

6. den - etapa č. 5: pobřežní etapa v oblasti Strandža - k ústí řeky Veleky

Tento den na vás čeká část černomořského pobřeží kousek od tureckých hranic. Nachází se v oblasti pohoří Strandja, které je činností člověka zatím ovlivněno jen málo. Projdete si etapu po útesech, které jsou bičovány vlnami a často zde lze spatřit pasoucí se koně. Obrázek, který si s touto zemí spojuje jen málokdo, přesto právě toto je ale opravdové Bulharsko. Po cestě narazíte na přírodní pláže, které vás budou přímo vybízet k tomu, abyste se vykoupali. To nejlepší osvěžení vás ale čeká v cíli. U městečka Sinemorets se do moře vlévá řeka Veleka a vytváří tak krásnou písečnou pláž se zátokou. Opravdový zážitek. 😊

Etapa má 8,5 km ↑↓ 190 m.

7. den - etapa č. 6: - mystická Strandža

Strandža, nejméně prozkoumané pohoří v Bulharsku se rozkládá na hranicích s Tureckem a je velice málo osídlené. To je také důvod, proč se právě zde zachovaly pohanské a předkřesťanské rituály. Jedním z nich je „nestinarstvo“ (UNESCO), při kterém se tančí po rozžhavených uhlících. Pocítíte zde až mystickou atmosféru, jelikož se zde také nachází pozůstatky thráckého opevnění Mishkova Niva. Mimo to uvidíte vodopád Dokuzak a život v odlehlých horských vesničkách. To je přesně ten pravý Balkán, který z plážového lehátka neuvidíte. 😊

8. den - odlet

Transfer na letiště a odlet zpět do Prahy.

Poznámky k programu:

 • jedná se o středně náročnou turistiku s občasným stoupáním a sestupy.
 • Zájezd je vhodný pro aktivní turisty, kteří bez problému ujdou i 15 kilometrů.
 • Podmínkou je dobrá obuv uzpůsobená pro turistiku! Optimální je lehká treková bota.
 • Doporučujeme i trekové hole a vhodné sportovní oblečení i do chladnějšího prostředí hor.

Cena za osobu zahrnuje:

 • leteckou dopravu Praha – Burgas – Praha včetně všech poplatků
 • 7 nocí s polopenzí ve 3*/4* hotelech ve standardních dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím
 • polopenzi
 • transfery dle programu
 • výlety dle programu
 • garanci vrácení peněz v případě, že zájezd nebude uskutečněn

Cena za osobu nezahrnuje:

 • příplatek 1 690 Kč za jednolůžkový pokoj
 • vstupy dle programu
 • případné fakultativní výlety a vstupy
 • spropitné ani jiné vedlejší výdaje
 • cestovní pojištění

Poznámka:

 • Minimální počet účastníků: 20.
 • Změna programu vyhrazena.
 • Změna hotelu vyhrazena.
 • Pořadí navštívených míst může být změněno.

Ivan, průvodce zájezdu

Provedu vás balkánským dobrodružstvím a představím vám svou rodnou zemi. Po starých cestách objevíme thrácké poklady, ochutnáme Bob čorbu, zasmějeme se spolu historkám z období socialismu, prozradím vám, co se povídá o obyvatelích Gabrova, ale také kdo je Valja Balkánska.

Můj dědeček mi jako klukovi jednou řekl: “Dítě moje, za svůj život poznáš hodně lidí, někteří z něj odejdou bez rozloučení, ale z každého Ti kousek zůstal, tak jako jemu zůstal kousek z Tebe.“ Teď bych mu odpověděl: “Milý dědečku, já teď vítám naše milé hosty z Česka a rád je provedu přes zemi zlatého lva a s láskou jim ukážu Bulharsko.

Těším se na vás, Ivan

Načítání hotelů a termínů z databáze

Rezervujte zde

Letovisko


Strava a způsob dopravy ,Cestujete sami?
Přiobjednejte si svoz

Další služby


Orientační cena celkem*

*Orientační cena je počítána pro osoby 55+. Skutečná cena se může lišit.

Zadejte kontakty na objednatele