na začátek stránky
Pohodová dovolená pro seniory 55+ | Cesty za odpočinkem i poznáním
+420 222 937 627
zajezdy@delfintravel.cz
Menu ▼

Novinka
Pěšky Podkarpatskou Rusí
aneb po stopách Nikoly Šuhaje loupežníka
Aktivní zájezd


Ještě než jsem vyrazil do Podkarpatské Rusi poprvé, věděl jsem, že to bude nezapomenutelná cesta. Vždyť se do tohoto kraje zamilovali i Karel Čapek a Jaroslav Foglar, v jejichž dílech jsem toho o krásách Zakarpatí tolik četl. Měli pravdu. Podkarpatská Rus je tak trochu jiný svět nedaleko našich domovů, svět s venkovsky autentickou tváří a divokou přírodou.

Na naší společné cestě potkáte bábušky s kravkou před dřevěnými domky jako z pohádky. Projdete široké poloniny, vystoupáte k horským jezerům a popovídáte si o společné minulosti našich zemí s místními neuvěřitelně pohostinnými obyvateli. Pojeďte s námi na aktivní zájezd a ve stopách Nikoly Šuhaje objevte naše bývalé Československo.

František Kába, autor zájezdu.

„Širá je polonina: tu onde smrky, velké a mocné jako církev, člověk by smekl širák a nahlas pozdravil; a tráva hladká, klouzavá, kratičká, měkce se po ní šlape jako po koberci…“

Karel Čapek – Hordubal

Termíny a ceny aktivního zájezdu Pěšky Podkarpatskou Rusí

TermínDélkaStravováníDopravaPoznámkaCena odRezervace

Připravujeme pro vás nové termíny. Podívejte se na naše další zájezdy.

Na co se můžete těšit:

 • Kraj Ivana Olbrachta, Jaroslova Foglara a Karla Čapka
 • Vesnici Koločavu, kde žil Nikola Šuhaj loupežník 
 • Pěší túry málo objevenou panenskou přírodu
 • Výborné domácí sýry, varenyky, šašlik a víno
 • Odpočinek v termálních lázních Berehovo

Program zájezdu

1. den - Odjezd z Prahy

Odjezd autobusem ve večerních hodinách z Prahy na Ukrajinu se zastávkami v Jihlavě a Brně. 

2. den – Užhorod

Vaší první zastávkou na Ukrajině bude město Užhorod, hlavní město Zakarpatské Ukrajiny. Při procházce městem navštívíte řeckokatolickou katedrálu či užhorodskou synagogu, která dnes slouží jako filharmonie. Projdete si také část čtvrti „Malé Galago“, která byla postavena československými architekty v meziválečném období. Zde se nachází také busta Tomáše Garrigue Masaryka. Odtud se přesunete do hotelu v blízkosti horské vesnice Pylypec. Následovat bude ubytování, odpočinek a možnost poznávání okolí.

 

3. den – etapa č. 1: Polonina Boržava - západní část

Dnes se poprvé vydáte na poloninu! Lanovkou zdoláte největší převýšení, a poté vystoupáte na poloninu Boržavu k vrcholu Gemba 1491 m n.m. Budete se těšit z výhledů na širé horské pláně a vydáte se prošlápnout také část jedné z nejzajímavějších hřebenovek v Karpatech až na Veliký vrch 1 598 m n.m. Odtud pak budete pokračovat k vrcholu Rjapecká 1 210 m n.m. s výhledy na hřebeny, na kterých jste se před chvílí kochali. Při sestupu do vesničky Pylypec odbočíte podél potoku Ploshanka, na kterém se nachází největší vodopád v Karpatech kaskádovitý Šypot. 

Trasa je dlouhá přibližně 14,5 km. Cena lanovky cca 60 UAH = cca 55 Kč jedna jízda.

4. den – etapa č. 2: Záchranná stanice medvědů, vesnička Sloboda a jezero Siněvir

Dnešní putování zahájíte netradičním zážitkem. Budete pozorovat medvědy hnědé z překvapivé blízkosti. Navštívíte totiž rehabilitační centrum pro tyto šelmy, které byly týrány. V současnosti se zde starají o 27 medvědů. Odtud se autobusem přesunete do vesničky Sloboda, která je ukázkovým příkladem tradičního zakarpatského osídlení. Poté se vydáte opět pěšky vstříc duši Karpat po hranici Siněvirského národního parku k legendami opředenému Siněvirskému jezeru. To je taktéž nejvýše položeným jezerem na Ukrajině. Okolo jezera vede krásná procházka a na jejím konci si můžeme dopřát tradiční ukrajinské jídlo a nakoupit od bábušek horské bylinné čaje a med.

Trasa je dlouhá přibližně 15 km; možnost zkrácení busem od Siněvirského jezera.

5. den – etapa č. 3: Muzeum vorařství, jezero Ozirce a Koločava

První zastávkou na vaší další etapě bude muzeum vorařství na divoké řece Ozerjance, jinak taky nazývané Černá řeka kvůli počtu obětí, které si během splavování vzala. Nedaleko od tohoto muzea se také v roce 1934 odehrál legendární tábor „hochů od bobří řeky“, jemuž velel Jestřáb – Jaroslav Foglar.  Od muzea se vydáte po značené stezce k horskému jezeru Ozirce ve výšce 1250 m n.m., na kterém se tvoří plovoucí ostrůvky z odumřelých částí rostlin. Poté se přesunete se do nejslavnější zakarpatské vesnice – Koločavy. Navštívíte půvabný skanzen Stare selo, dřevěný kostel sv. Ducha ze 17. století a restauraci v četnické stanici, které místní přezdívají český konzulát v Zakarpatí. Zde opravdu poznáte pouto, které mezi Zakarpatím a naší zemí stále přetrvává.

Trasa je dlouhá asi 9 km; možnost trasu vynechat a k jezeru se dopravit autobusem.

6. den – etapa č. 4: Polonina Boržava - východní část

Na závěr jsme pro vás připravili opět etapu na krásné polonině Boržava, která je symbolem Zakarpatské oblasti. Tentokrát se od lanovky vydáme k vrcholu Gemba, od kterého budeme směřovat po hřebeni na východ, budeme si vychutnávat naši poslední etapu a výhledy na široké planiny a drsně romantickou krajinu pod námi. Z vrcholu Hrab pak již zahájíme klesání zpět do hotelu.

Délka trasy je přibližně 15 km.

7. den – Mukačevo, termální lázně a ochutnávka vína

Vaše putování završíte ve druhém největším města Zakarpatské oblasti, v Mukačevu. Projdete si nově zrekonstruované centrum, které vybízí k procházkám a pozorování místního života. Prohlédnete si také hrad Palanok z 13. století, který se hrdě tyčí nad městem. Poté už vás čeká jen zasloužený relax. Užijete si ho ve vyhlášených termálních lázní ve městě Berehovo.

Odpočatí se pak vypravíte do místa, které by na Zakarpatské Ukrajině čekal málokdo. Naším posledním cílem bude prohlídka vinařství Chizay s ochutnávkou místního vína, které se v této oblasti vyrábělo již v 15. století. V podvečerních hodinách už nás čeká jen přesun zpět do České republiky.

8. den – Příjezd

Příjezd do Prahy v ranních hodinách.

Poznámky k programu:

 • Všechny túry vedou po turistických trasách, jedná se o méně náročnou turistiku s občasným stoupáním a sestupy.
 • Zájezd je vhodný pro aktivní turisty, kteří bez problému ujdou i 15 kilometrů.
 • Podmínkou je dobrá obuv uzpůsobená pro turistiku! Optimální je lehká treková bota.
 • Doporučujeme i trekové hole a vhodné sportovní oblečení i do chladnějšího prostředí hor.

Cena za osobu zahrnuje:

 • autobusovou dopravu Praha – Jihlava – Brno – Pylypec – Brno – Jihlava – Praha včetně všech poplatků
 • 5 nocí se snídaní v Eko Resortu Izki, ve standardních dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím
 • transfery dle programu
 • výlety dle programu
 • služby česky/ slovensky hovořícího průvodce během celého zájezdu
 • garanci vrácení peněz v případě, že zájezd nebude uskutečněn

Cena za osobu nezahrnuje:

 • příplatek 1 500 Kč za jednolůžkový pokoj 
 • vstupy dle programu (cca 25 EUR)
 • jízdné lanovkami
 • cestovní pojištění

Poznámka:

 • Nástupní místa – PRAHA – JIHLAVA – BRNO
 • Minimální počet účastníků: 20.
 • Změna programu vyhrazena.
 • Pořadí navštívených míst může být změněno.

Ivo Dokoupil “Fík”, průvodce zájezdu

Cestovatel a novinář, který se zaměřuje na země bývalého SSSR. Mimo jiné koordinoval projekt obnovy turistického značení na Podkarpatské Rusi financovaný MZV ČR. Díky tomu zná tuto oblast jako své boty. I mezi místními je tu znám pod přezdívkou Fík. Na jeho zájezdech se dozvíte vždy mnoho zajímavostí z dané destinace a spoustu historek z bohatého průvodcovského a cestovatelského života.

Načítání hotelů a termínů z databáze

Rezervujte zde

Letovisko


Strava a způsob dopravy ,Cestujete sami?
Přiobjednejte si svoz

Další služby


Orientační cena celkem*

*Orientační cena je počítána pro osoby 55+. Skutečná cena se může lišit.

Zadejte kontakty na objednatele