na začátek stránky
Pohodová dovolená pro seniory 55+ | Cesty za odpočinkem i poznáním
+420 222 937 627
zajezdy@delfintravel.cz Menu ▼

Novinka
Írán 55+
Za poklady starobylé Persie
Exotický zájezd


Dnešní Írán stále trochu zápasí se svou pověstí ve světě. Když však vypnete televizi, odložíte noviny a zaposloucháte se do vyprávění těch, kteří Írán osobně navštívili, začnete přemýšlet, zda je to opravdu jedna a ta samá země. Země cestovatelům zaslíbená, plná přátelských lidí, jejichž pohostinnost je pro našince vskutku obdivuhodná.

Kdysi bohatá a mocná Perská říše zde zanechala úžasné historické a kulturní dědictví, na něž jsou Íránci již po staletí právem hrdí. Na vlastní oči spatříte pozůstatky velkolepého sídla vládců Persepolis, navštívíte svatá místa nejstaršího náboženství na světě zoroastrismu a budete se toulat spletitými uličkami bazarů. V rušných ulicích hlavního města Teheránu poznáte moderní stránku země a pozadu nezůstane ani nádherná místní příroda. Zapomeňte na předsudky a poznejte Írán takový, jaký opravdu je – pestrobarevný, hrdý a pohostinný.

Termíny a ceny poznávacího zájezdu do Íránu

TermínDélkaStravováníDopravaPoznámkaCena od Rezervace
1. 3. – 17. 3. 2020 14 nocí 17 dní snídaně letecky
Záloha 5 000 Kč / osoba (při nákupu zájezdu do 31.10.2019)
49 990 KčRezervovat

Podívejte se na naše další zájezdy.

Poznámka: Aktuální termíny a ceny naleznete na webu www.dovolenaproseniory.cz

Na co se můžete těšit v Íránu

 • bohaté kulturní dědictví Perské říše
 • posvátné mešity zdobené pestrobarevnými mozaikami
 • pozůstatky legendárního starověkého města Persepolis
 • přátelské a pohostinné obyvatele
 • magickou atmosféru tradičních íránských čajoven
 • Isfahán – nejkrásnější město Íránu

Program zájezdu

1. den: ODLET Z ČR

Odlet z Prahy do Teheránu s leteckou společností Qatar Airways. 

2. den: PŘÍLET DO TEHERÁNU

V brzkých ranních hodinách přílet do Teheránu. Ihned po příletu transfer do hotelu, ubytování a odpočinek do oběda. Poté již začnete objevovat krásy íránského hlavního města. Navštívíte Sa’ad Abad Palace a večer se vydáte na krásně nasvícenou Milad Tower, 6. nejvyšší věž na světě. 

3. den: TEHERÁN

Po snídani se vypravíte na prohlídku íránské metropole. Za městem se tyčí vysoké hory pokryté sněhem, které dodávají tomuto místu majestátnost. Vy se ale dnes zaměříte na kulturní a architektonické památky města.  Navštívíte Golestanský palác, komplex zahrad a královských budov s bohatou kolekcí umění. Vydáte se také do Národního muzea, které je doslova pokladnicí orientální historie.

Poté si užijete barvy, vůně a ruch tradičního velkého bazaru a den zakončíte procházkou po krásně nasvíceném mostě Tabiat, který je jednou z ukázek moderní architektury v Teheránu.

4. den: TEHERÁN - KASHAN

Po snídani se vydáte do města Kashan. Cestou se zastavíte v městečku Qom, kde si prohlédnete svatyni Fatimy Masumeh, známé poutní místo v Íránu a zároveň jednu z nejkrásnějších zdejších mešit. Po příjezdu do města Kashan, které se nachází na okraji pouště, se vydáte do perských zahrad Fin. Užijete si bezpočet přírodních pramenů a fontán s azurově modrou vodou, odkud si odnesete zážitek jako z Pohádek tisíce a jedné noci.

Poté navštívíte tradiční dům Borujerdi a přesvědčíte se o řemeslné zručnosti místních architektů. Den zakončíte v centru Kashanu prohlídkou mešity Agha Bozorg z 18. století. 

5. den: KASHAN - ABYANEH - ISFAHAN

První zastávku si uděláte v rudé vesničce Abyaneh, která leží 2 500 metrů nad mořem a je jednou z nejstarších vesnic v Íránu. Ale není to jen stáří, co dělá tuto vesničku z červené hlíny zajímavou. Je to především nápaditá architektura a místní kultura, zejména pak tradiční ženské oděvy. I proto je vesnice od roku 2007 na seznamu UNESCO.

Poté budete pokračovat do Isfahánu, kde si prohlédnete ikonické mosty Siosepol a Kahaju, jež se klenou přes řeku Zayanderud přinášející vláhu do města vystavěného uprostřed pouště. 

6. den: ISFAHAN

Den odstartujete prohlídkou „Půlky světa“, jak se kdysi Isfahánu přezdívalo. Toto označení si získal v době, kdy byla Persie jednou z nejmocnějších říší na světě a Isfahán jedním z největších měst. I když jsou tyto doby již minulostí, zachoval si  mnoho památek na toto slavné období a říká se, že kdo neviděl Isfahán, neviděl Írán.

Proto celý den věnujete poznání tohoto historického města a jeho pamětihodností, ať už je to slavné náměstí Meidan Emam, Šáhova mešita či místní tržiště. Den zakončíte návštěvou paláce Chechel-Sotun neboli paláce čtyřiceti sloupů.

7. DEN: ISFAHAN - NAIN - YAZD

Vydáte se na návštěvu městečka Nain, které se pyšní jednou z nejstarších mešit v Íránu. Nasajete atmosféru karavansaraje – orientální osvěžovny pro karavany, která v dávných dobách sloužila k odpočinku lidí a jejich zvířat během dlouhých cest. Další zastávkou bude tradiční dům Pirnia, který je typickou ukázkou místní „pouštní“ architektury dynastie Safíovců.

Následně se přesunete do města Yazd, kde se ubytujete. 

8. den: YAZD

Pojedete pouští až k nejposvátnějšímu místu prastarého náboženství zoroastrismu – chrámu Chak Chak. Již samotná jízda vyprahlou krajinou s výhledem na vysoké hory je fascinující. Naším hlavním cílem je ale právě zmiňovaná svatyně s posvátným věčným ohněm.

Po návratu do Yazdu budete obdivovat církevní komplex Amir Chakmakh, který je obklopen malými obchůdky s ručně vyráběnými produkty. Tento den zakončíte prohlídkou zahrad Dowlat Abad s nejvyšší větrnou věží na světě (větrná věž je typický prvek v perské architektuře, zajišťuje přírodní ventilaci v budovách – tzv. chytač větru). 

9. den: YAZD - PASARGADAE

Před odjezdem z Yazdu navštívíte ještě starodávnou Věž mlčení, kterou zoroastriáni používali k pohřbívání mrtvých. Poté si prohlédnete Ohnivý chrám s 2 500 let starým ohněm a zakončíte tak své poznávání Yazdu.

Budete pokračovat směrem do města Shiraz. Po cestě se zastavíte v archeologickém areálu Pasargadae, bývalém hlavním městě Achaimenovské říše. Zde uvidíte hrobku Kýrose II., jednoho z největších dobyvatelů starověku a budete pokračovat do města Shiraz. 

10. den: SHIRAZ - PERSEPOLIS - SHIRAZ

Vzbudíte se do velkolepého města básníků a vzdělanosti. Jeho krásy si však necháte až na odpoledne a nejprve se vypravíte do legendárního starověkého města Persepolis (UNESCO 1979). Svého času nejvznešenějšího paláce na světě a jednoho z vrcholů tehdejší architektury. Ze zbytků paláců zde dýchá ta pravá perská historie. Nedaleko od Persepole se nachází skalní stěna Nakš-e Rustam, do níž jsou vytesány hrobky achaimenovských králů.

Odpoledne zamíříte zpět do Shirazu a vydáte se na prohlídku mešity Násir al Mulk (Růžová mešita), která je považována za jednu z nejkrásnějších v Íránu. Následně se vydáte na místní perský bazar, kde budete moci spatřit typické tkané koberce. Den zakončíte u hrobky Hafeze, známého perského básníka.

11. den: SHIRAZ - QESHM

V Shirazu dnes uzavřete poznávací část pevninského Íránu a vypravíte se na cestu do Bandar Abbas (cca 7 hodin). Odtud na palubě lodi vyplujete vstříc největšímu íránskému ostrovu Qeshm, kde se zaměříte více na přírodní krásy a zajímavosti. Ostrov má v tomto směru totiž opravdu co nabídnout.

12. den: QESHM

První místo, které navštívíte, bude fotogenický kaňon Chahkooh, který je až 100 m hluboký. Další okouzlující zastávku si potom uděláte v lese Hara, jenž je zvláštní tím, že vyrůstá z mořské hladiny a tvoří jej plovoucí mangróvie. Mořské stromy vyrůstají do výšky až osm metrů a vytvářejí zde úžasnou kulisu.

Poté se přesunete do přístavu, kde budete pozorovat západ slunce a budete mít také čas i na nákup suvenýrů.

13. den: QESHM - OSTROV HENGAM

Ráno se vypravíte do Údolí hvězd (UNESCO), které vzniklo erozí před zhruba dvěma miliony let. Charakteristické tvary jednotlivých zákoutí v tomto údolí způsobují, že když fouká silný vítr, údolím se začnou linout tajemné zvuky. To je důvod, proč místní věří, že se zde vyskytují duchové.

Poté se přeplavíte na vedlejší ostrov Hengam. Ten je domovem pro gazely, vzácné ptáky a delfíny. Za těmi se vydáte na moře a při troše štěstí je uvidíte skákat okolo lodi. Navštívíte i tradiční rybářskou vesničku, kde si budete moci zakoupit čerstvé plody moře. Večer návrat na ostrov Qeshm.

14. den: QESHM - OSTROV HORMUZ

Přeplavíte se na ostrov Hormuz, který je díky své geografické poloze znám jako brána do Perského zálivu. Pláže a vnitrozemí tohoto ostrova jsou tvořeny půdou, která hraje snad všemi barvami. Červené hory jsou toho krásným příkladem. Místní používají tuto půdu k pečení speciálního chleba a přidávají ji také do pokrmů jako koření.

Vy se nejprve vypravíte do Údolí soch a budete obdivovat prazvláštní tvary, které zde příroda vytvořila. Pokračovat budete na Červenou pláž, kterou obklopují do ruda zbarvené kopce a moře. Prohlédnete si také zbytky portugalské pevnosti, což je jedna z posledních přežívajících vzpomínek na portugalskou kolonizaci. Odpoledne se navrátíte zpět na ostrov Qeshm.

15. den: QESHM - TEHERÁN

První část dnešního dne věnujete odpočinku před cestou domů a volno budete moci využít dle svých představ. Poté bude následovat transfer na letiště a přelet do Teheránu.

16. den - TEHERÁN - ODLET

Čeká vás poslední den v Íránu. Check out z hotelu proběhne ve 12:00.  Poté se ještě přesunete na tradiční trhy Tajrish Bazaar, kde budete moci ještě nakoupit poslední suvenýry. 

Transfer na letiště a odlet zpět do Prahy. 

17. den - PŘÍLET DO PRAHY

Přílet do Prahy v ranních hodinách. 

Proč s námi?

 • S námi máte jistotu, že náš průvodce vám bude k dispozici každý den. Nemusíte mít strach, že něco nezvládnete, někde zabloudíte, nedomluvíte se.
 • Program je koncipován tak, abyste poznávali krásy Íránu, ale zároveň odpočívali. 

Průvodce zájezdu

Pavel Dobrovský – novinář a cestovatel

Narodil se v Praze a vyrůstal na dobrodružné a geografické literatuře. Po studiích procestoval téměř celý svět, delší dobu žil v Íránu a Egyptě a projel celou Afriku od Kapského města až do Káhiry. Cestování je pro něj současně prací a příležitostí předávat nové znalosti a zkušenosti dál. O svých cestách přednáší, publikuje na svém webu i v českých médiích. Pravidelně přispívá do časopisů Level a ABC.

Írán byl zemí, která mu učarovala tak silně, že se do ní mnohokrát a na dlouhé měsíce vrátil. Od severu na jih, od západu na východ, všude našel přátelské lidi, bohatý kulturní život a zajímavou historii. Oslovila ho zejména perská architektura, která každému městu dodává neopakovatelný ráz a s radostí se vždy ztratí v labyrintech ulic starobylých perských měst. A když se vymotá, tak se někde dobře nadlábne!

„Na Íránu si každý zamiluje velkolepou historii, fantastickou perskou kuchyni a takový zvláštní typ romantiky, ve které se prolíná poetika příběhů Tisíce a jedné noci s moderní civilizací.“

Cena za osobu zahrnuje:

 • leteckou dopravu Praha – Teherán – Praha s přestupem v Dauhá s leteckou společností Qatar Airways
 • místní přelet Qeshm – Teherán včetně všech poplatků
 • 14 nocí se snídaní v moderních 4* hotelech ve standardních dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím
 • transfery dle programu
 • výlety dle programu včetně vstupů
 • láhev vody na osobu na každý den + káva nebo čaj
 • služby česky/slovensky hovořícího průvodce během celého zájezdu

Cena za osobu nezahrnuje:

 • příplatek 11 490 Kč za jednolůžkový pokoj 
 • spropitné ani jiné vedlejší výdaje
 • cestovní pojištění 
 • vstupní víza do Íránu – individuální řešení –  (poplatek íránské ambasádě za udělení víz 50 Eur, upozorňujeme, že jeho výše může být příslušným úřadem kdykoli změněna, nutná osobní návštěva)
 • vstupní víza do Íránu – řešení pomocí CK – příplatek 2 100 Kč / osoba

Poznámka:

Minimální počet účastníků zájezdu: 15.

Změna programu vyhrazena.

Pořadí navštívených míst může být změněno.

Upozorňujeme, že doba platnosti cestovního pasu musí přesahovat dobu pobytu minimálně o šest měsíců.

Je nutné, aby každý klient měl biometrický pas, který neobsahuje izraelské razítko. 

Rozhodnutí o udělení víza je zcela v kompetenci zastupitelských úřadů, orgánů příslušného státu a CK neodpovídá za rozhodnutí příslušného úřadu o případném neudělení víza. Výše vízového poplatku (případě také servisního poplatku) může být kdykoli příslušnými úřady změněna.

Všeobecné smluvní podmínky:

Všeobecné smluvní podmínky účasti na zájezdu – Exotika.pdf


Načítání hotelů a termínů z databáze

Rezervujte zde

Letovisko


Strava a způsob dopravy ,Cestujete sami?
Přiobjednejte si svoz

Další služby


Orientační cena celkem*

*Orientační cena je počítána pro osoby 55+. Skutečná cena se může lišit.

Zadejte kontakty na objednatele

Zájezdy podle typu

Všechny zájezdy podle destinací