na začátek stránky
Pohodová dovolená pro seniory 55+ | Cesty za odpočinkem i poznáním
+420 222 937 627
dovolena@delfintravel.cz
Menu ▼


Vzhůru do hor rozkvetlou Madeirou

13.6.2019

„Objevte Nový Zéland Atlantiku,“ hlásá palcovými titulky plakát pověšený v přístavu hlavního města Madeiry, ve Funchalu. Na ostrov věčného jara vás dopraví letadlo a do hor zaveze autobus, dál už musíte (naštěstí) po svých.

Nejvýchodnější část ostrova Madeira – Ponta de São Lourenco na jaře

Při každém treku se vnoříte do zeleně. Ne, okolní les není stejný, jako známe z domova. Voňavé eukalypty vystřídá třetihorní prales vavřínů druhu laurisilva, stromovitých kapradin původem z Tasmánie i rozkvetlých keřových kamélií.

Sluneční paprsky se prodírají mlžným oparem, aby se odrazily ve strouze průzračné vody v umělém korytu sbíhajícím z hor až do nížin jihu ostrova. Často tam nesprchne měsíce, a tak jsou tyto zavlažovací potůčky jedinou možností, jak osvěžit miniaturní políčka terasovitě poskládaná do strmých strání.

Ostrov věčného jara, jak se Madeiře přezdívá, své návštěvníky potěší terasovitě položenými políčky, krásnými květinami a stromy

Ráj pro pěší turistiku

Zavlažovacím kanálům se říká levády a pro mnoho lidí jsou symbolem poznávání divoké krásy horských masívů Madeiry. Od hotelových resortů jsou vzdálené pouhou hodinu, dvě jízdy, a přesto jako by je dělil oceán světelných roků. Nabízejí možnost unikátních procházek a treků s fascinujícími výhledy. Jejich délka přes 2 400 kilometrů je výzvou pro každého turistu. Vyžadují pořádné boty, trekové hole a často též baterku, neboť kanály vedou množstvím tunelů prokopaných skrz skály.

Jedna z nejdelších levád Dos Tornos se táhne přes 100 kilometrů, a dokonce pohání hydroelektrárnu. Vám nabídne oblíbenou 16kilometrovou trasu, kterou si můžete podle potřeby zkrátit. Známá je také leváda jménem 25 Fontes v údolí Rabaçal. To odtamtud lze vystoupat až na náhorní plošinu Paúl da Serra a do horského sedla Encumeada ve středu ostrova.

Levády vedené z hor do nižších poloh jsou zavlažovacím systémem Madeiry

Rozkvetlé jaro po celý rok

Golfský proud a větry od Atlantiku Madeiru v létě ochlazují a v zimě ohřívají, takže v nížinách klesají teploty málokdy pod 15 °C. Zato nad mraky o 1 800 metrů výše to fičí jako o závod. Brzký ranní výšlap na červenou horu Pico Ruivo se startem na vrcholu Pico do Arieiro patří k tomu nejhezčímu, co lze v pěší turistice zažít. Je fascinující, kolik druhů zeleně a panoramat se vešlo na sopečný ostrov o délce pouhých 56 kilometrů a šířce 22 kilometrů.

V nížinách panuje doslova věčné jaro – sezona, kterou máme všichni asi nejraději a která svědčí i místní flóře. Bují a kvete jako o závod po celý rok. Všechny objektivy začnou brzy zoomovat na oranžové zobáky strelícií, vznešené kalichy kal, pastelové okvětní lístky hortenzií i nádherné ibišky. Orchideje rostou na Madeiře jako naše luční kvítí a vánoční hvězdy zdobí keře i koruny vzrostlých stromů.

Dechberoucí cesta na vrchol Pico do Arieiro, nejvyšší horu na ostrově

Divadlo bez vstupenek

Fotoaparáty se nezastaví ani při návštěvě vyhlídky Pico do Facho. Cestou k ní se ze silnice naskýtá pohled na přistávací dráhu letiště Santa Catarina. Patří k nejnebezpečnějším na světě a piloti musí předem absolvovat speciální kurzy pro přistání. Zatímco bojují s protivětrem, cestující na palubě přemáhají obavy z turbulencí. Naštěstí netuší, že přijde manévr, kdy je třeba stroj nasměrovat přímo do hor a v poslední chvíli s ním cuknout a stočit ho podél pobřeží.

Moderní ranvej o délce 2 700 metrů, vysunutou jako nataženou ruku na 180 betonových pilířích do moře, nelze srovnávat s tou původní – když bylo letiště v roce 1964 otevřeno, měřila o kilometr méně. Do té doby bylo možné Madeiru navštívit jen lodí a ostrov zůstával odříznutý i od mateřského Portugalska. Dnes tam sedají letadla v patnáctiminutových intervalech a je to fascinující podívaná.

Na letiště Santa Catarina mohou přistávat piloti pouze se speciálním certifikátem

Krásnou Madeiru s námi můžete navštívit v několika našich zájezdech. Toužíte poznat téměř neobjevené trasy divokou přírodou, vrchol Pico Grande nebo vyhlídky Pico do Facho a Bica da Cana? Nezapomenutelné túry krásami přírody zažijete s naším zájezdem Divoká Madeira.

Pěší turistika na Madeiře vás vezme na pstruží farmu Ribeiro Frio, nejvýchodnější útes ostrova zvaný Ponta de São Lourenço i na nejvyšší vrchol Pico Ruivo. Chybět nebudou ani romantické levády, náhorní plošina Paúl da Serra či koupání v lávových bazéncích a u přírodní pláže Prainha.

Foto: shutterstock.com