na začátek stránky
Pohodová dovolená pro seniory 55+ | Cesty za odpočinkem i poznáním
+420 222 937 627
dovolena@delfintravel.cz
Menu ▼


Ochutnejte národní poklad Španělska!

28.3.2018

Legendární sušená iberská šunka od firmy Cinco Jotas je ve Španělsku považována za národní poklad. Někteří její vyznavači srovnávají iberskou šunku s kaviárem nebo fois gras. Pojďme se blíže podívat, proč tomu tak je.

Jabugo je centrem výroby legendární iberské sušené šunky Cinco Jotas.

Vzácné iberské plemeno

Iberská sušená šunka patří mezi nejkvalitnější a také nejdražší sušené šunky nejen ve Španělsku, ale i na celém světě. Šunka pochází ze vzácného plemene volně se pasoucích iberských prasat, která jsou v období tzv. montanery, tedy mezi říjnem a únorem, krmena pouze žaludy a bylinami, které dodávají šunce nezaměnitelnou chuť. Prasata celý den prochodí hodiny v dubových hájících a tuk, který nabrala před vstupem do montanery zmizí a nahradí ho tzv. zdravý tuk ze žaludů.

Vzácné plemeno volně se pasoucích iberských prasat.

Nezapomenutelná chuť šunky

Sušená šunka Cinco Jotas se vyrábí se ve městě Jabugo již od roku 1879 a to metodami a postupy děděnými z generace na generaci. Tradiční metody zpracování ve staletých sklepích přeměňují vepřové maso na celý orchestr chutí.

Maso šunky je tmavě červené, mramorované a protkané zlatavými plátky aromatického tuku, který vytváří její typické žilkování a dodává šunce šťavnatost a chutnost. Její chuť je sladká, ořechová, intenzivní, bohatá a nepříliš slaná. Ve světě sušené šunky představuje naprosto unikátní delikatesu.

Proces sušení iberské šunky Cinco Jotas ve staletých sklepích.

Jezte šunku, budete zdraví!

Iberská sušená šunka je vynikající pro zdraví. Největším překvapením bývá pozitivní vliv tuku na zdraví, který se u iberských prasat ukládá mezi svaly a šunka je tak protkána zlatavými vlákny tuku. Je to zdravý tuk, který prasata získávají ze žaludů. Žaludy obsahují vysoké procento kyseliny olejové a prasata jsou někdy označována za chodící olivovníky.

Tuk v šunce v sobě uchovává vůni žaludů a dodává jí tak nezaměnitelnou vůni a chuť. Šunka obsahuje mononenasycené oleje, proteiny, hořčík, fosfor, vápník, železo, vitamíny B a omega 3 mastné kyseliny. I když je sušena v soli, její obsah v šunce je nízký. Konzumace šunky napomáhá činnosti srdce a snižuje riziko srdečních onemocnění.

Iberská sušená šunka Cinco Jotas omámí vaše smysly jedinečnou chutí a vůní.

Chcete si na lahodné sušené šunce Cinco Jotas také pochutnat? Přivezli jsme ji pro vás z našich cest a nyní ji koupíte v našem obchodě Exelente.cz.

 

Foto: shutterstock.com

Další zájezdy do letoviska