na začátek stránky
Pohodová dovolená pro seniory 55+ | Cesty za odpočinkem i poznáním
+420 222 937 627
dovolena@delfintravel.cz
Menu ▼


Nejkrásnější treky severní Sardinie

9.12.2019

Sardinie je dobře známá svými nádhernými plážemi s jemným pískem a dokonale barevným mořem. Nenechte se ale zmást, ostrov kromě toho nabízí také skvělé podmínky pro pěší turistiku a aktivní dovolenou. Ať už máte rádi poznávání přírodních krás, či naučné výlety po památkách, severní Sardinie toho skýtá k vidění víc než dost.

Stezky na pobřeží Costa Paradiso nabízí krásné výhledy na zátoky a okolní krajinu

Capo Testa: Za nejkrásnějším západem slunce

Pokud se chystáte navštívit severní Sardinii, pak snad ani nelze vynechat túru po mysu Capo Testa. Tento kousek pevniny propojený se zbytkem ostrova jen úzkou šíjí mezi nádhernými plážemi oplývá přírodními úkazy i stopami dávné historie.

Po příjezdu vás cesta zavede na pláž jménem Zia Culumba. Oblast je doslova archeologickým rájem s pozůstatky z dob římské nadvlády, kdy se na Capo Testa těžila žula údajně i na stavbu slavného Pantheonu. Historie tohoto místa však sahá ještě hlouběji do minulosti. Tak jako jinde na Sardinii i zde narazíte na typická nuragská sídla, která jsou dosud velkou nevysvětlenou záhadou.

Jednou z dalších oblíbených zastávek je bílý maják ležící na vrcholku nejsevernějšího cípu poloostrova. Za dobrého počasí se vám odtud poštěstí dohlédnout až k břehům sousedního ostrova Korsika.

Starý maják a skalní útvary na nejsevernějším mysu Capo Testa

Poloostrov Capo Testa měří napříč necelé dva kilometry, a tak se dá bez problémů obejít kolem dokola pěšky po přímořských stezkách. Cestou se vám naskytne dechberoucí výhled na nespočet malých zálivů klikatících se mezi obrovskými kameny popadanými z okolních svahů a dramatické skalní útesy nořící se do vln smaragdového moře.

Pobřežní stezky vedou až do Valle della Luna, Měsíčního údolí, které zahrnuje i velmi známou pláž Cala Grande. V této oblasti charakteristické majestátními žulovými balvany ošlehanými erozí do impozantních tvarů dodnes sídlí místní komunita hippies a dodává celému údolí na jeho mystičnosti. Každý večer se sem na pláž sjíždí desítky návštěvníků z celé Sardinie pozorovat nádherné barvy západu slunce nad horizontem moře.

Měsíční údolí aneb Valle della Luna se nachází v oblasti, kde dodnes sídlí místní komunita hippies

Caprera: Velký kus historie na maličkém ostrově

Abychom byli přesní, druhý nejkrásnější trek nevede tak úplně po Sardinii samotné. Ostrov Caprera je součástí maličkého souostroví La Maddalena ležícího, co by kamenem dohodil od severního pobřeží Sardinie. Také k němu se váže bohatá historie, takže pokud máte rádi aktivně naučné výlety, tento se vám bude líbit.

V 19. století zde v ústraní prožil více než 25 let slavný vůdce italského osvobozeneckého hnutí Giuseppe Garibaldi. Celý ostrov se proto stal národní památkou a Garibaldiho dům Casa Bianca je dnes přístupný jako muzeum.

Na samém vrcholku ostrova, kam se dá snadno dostat pěšky či na kole, stojí bývalá námořní pevnost Forte Arbuticci, která sloužila jako základna především během druhé světové války. I její budovy se před časem proměnily ve velice moderní interaktivní muzeum věnované právě legendě italských dějin, „hrdinovi dvou světů“, Garibaldimu.

Na ostrově Caprera prožil italský vůdce vlastenců Giuseppe Garibaldi více než 25 let svého života

Ostrov Caprera byl také vyhlášen přírodní rezervací. Spousta zeleně a dostatek stínu z něj dělá jak skvělou lokalitu pro pěší treky, tak ideální domov mnoha druhů mořského ptactva. Všudypřítomné pinie a stromy eukalyptu pak ostrovu dodávají vůni opravdového ráje.

Pokud si po dlouhé pěší túře rádi dopřejete odpočinek na pláži, Caprera vás rozhodně nezklame. Ať už zamíříte na pláž Spiaggia del Relito s atrakcí v podobě vraku lodi, na krásnou Spiaggia I due Mari, na bílou Spiaggia di Cala Brigantina, nebo se snad lodí vypravíte do okouzlující zátoky Tahiti alias Spiaggia di Cala Coticcio (Záliv milenců), při pohledu do křišťálově čisté vody se rázem přenesete kamsi doprostřed Karibiku.

Krásná zátoka Spiaggia di Cala Coticcio neboli Záliv milenců

 

Vydejte se s námi na nejkrásnější trasy severní Sardinie kolem žulových útvarů, nuragských sídel a dávné námořní pevnosti. Na pěším zájezdu Sardinská romance
vás čekají túry za nádhernými výhledy sardinských vrcholů, trasy přes poloostrov Capo Testa se skalnatými útvary, ostrov Caprera spjatý s vojevůdcem Giuseppem Garibaldim i plavba lodí na souostroví La Maddalena. Můžete se těšit na tyrkysové moře, bělostné pláže, vrchol Punta Limbara, skalní stěny na Costa Paradiso či na degustaci vín.

 

Foto: shutterstock.com