na začátek stránky
Pohodová dovolená pro seniory 55+ | Cesty za odpočinkem i poznáním
+420 222 937 627
dovolena@delfintravel.cz
Menu ▼


Neapol – historický klenot, jehož budoucnost závisí na vejci

15.8.2018

Jméno italské Neapole vzniklo z řeckého Neapolis, což znamená nové město. Dnešní hlavní město regionu Kampánie láká turisty především svými historickými skvosty. Jen kostelů zde najdete 448.

  Město se rozkládá podél pobřeží až do nekonečna. 

Starobylé centrum Neapole je největší v Evropě. Rozkládá se na ploše 1 700 hektarů, mapuje 27 historických etap a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Historie města sahá daleko před začátek našeho letopočtu. Již před více než 2 800 lety zde vyrostla řecká kolonie, později zde pobývala řada známých antických umělců a filozofů. Dnes je Neapol po Římě a Miláně třetím největším italským městem, kde žije přes milion obyvatel.

Typické neapolské uličky pulsující životem.

21 měst, kultur a vlivů v jednom

Teritoriálně je Neapol rozdělena do 21 různých částí, z nichž každá má svůj vlastní osobitý styl a atmosféru. Poznáte v nich vliv celé řady komunit cizinců, kteří se zde během staletí usadili kvůli čilému obchodu. Proslulá je například rušná (a nepříliš bezpečná) Španělská čtvrť svažující se od starého centra směrem k nábřeží. Obchodníci a námořníci z egyptské Alexandrie se zase usadili ve východní části města, kolem dnes známé piazzetty Nilo.

Patrioté tvrdí, že fráze “Vidět Neapol a zemřít” (Vedi Napoli e poi muori) odkazovala na to, že město je tak krásné, že pokud ho navštívíte, nic už tento zážitek nepřekoná. Již jste vlastně viděli všechno. Jedním z faktů, jež předurčují kouzlo Neapole, je členitý, kopcovitý terén města. I proto patří k oblíbeným typům místní MHD pozemní lanovky, které ročně využije více než 10 milionů cestujících.

Neapol je považována za hlavní město „jihu”.

Legenda o vejci

O památky v Neapoli skutečně není nouze. Málokteré město se může pochlubit hned třemi hrady. Castel Nuovo neboli Nový zámek nechal postavit v roce 1279 jako své sídlo Karel I. z Anjou a dodnes je architektonickým symbolem města.

Castel dell’Ovo, známý jako vaječný hrad či hrad zlatého vejce, se nachází nedaleko centra na malém skalnatém ostrůvku Megaride a na první pohled upoutá nápadným obdélníkovým tvarem. Proč tedy vajíčko? Monumentální hrad je z hráze chráněn půlkruhovým bastionem, v jehož útrobách je podle pověsti ukryto legendární vejce slavného antického básníka Vergilia. Podle stejného příběhu dostal hrad i své jméno. Legenda praví, že pokud se vejce rozbije, stihne Neapol pohroma. Ostrůvek je s pevninou spojený stometrovým můstkem, který poskytuje skvělé místo na fotografování.

Třetí hrad, Castel Sant’Elmo, majestátně čnící nad městem, pochází taktéž ze 13. století a dnes slouží pro výstavy, jako muzeum a kanceláře.

 Hradu Castel dell´Ovo dodají západy slunce neodolatelné kouzlo.

Symbol města nosí štěstí

Při návštěvě města narazíte na typický roh, někdy nápadně připomínající falus. Takzvaný cornicello chrání dům před vším zlým a podporuje hojnost, mužnost a plodnost. Spousta dvířek a balkonů v Neapoli je proto ozdobena velkými trsy červených chilli papriček, které se populárnímu amuletu tvarem podobají. Pálivé chilli totiž symbolicky odrazuje například zlé jazyky. Turisté si o rohu, který je k vidění v mnoha podobách, vyslechnou mnoho historek, a na některý z nich si dokonce mohou i pro štěstí sáhnout.

   Takto vypadají mnohé balkony v Neapoli. 

Zrodila se zde pizza

Zajímavostí se k Neapoli vztahuje více. Ne každý například ví, že nejznámější a nejjednodušší italská pizza Margheritta byla pojmenována podle královny Margherity Teresy Giovanni po její návštěvě města v roce 1889. Ingredience měly barevně symbolizovat italskou vlajku – bazalka zelenou, sýr bílou a rajčatová omáčka červenou barvu. Dodnes je tato pizza s buvolí mozzarellou jedním ze symbolů města.

S pizzou Margheritta to nemá sice nic společného, ale v Neapoli byla otevřena i první neformální pizzerie na světě vůbec. Bylo to v roce 1830 a jedná se o pizzerii Antica Pizzeria Port’Alba.

   Není nic lepšího než si v Neapoli dát klasickou pizzu Margherittu se sklenkou vynikajícího vína.

Sopky – neodmyslitelná součást zdejší historie

Neapolská observatoř Vesuvius sleduje 24 hodin denně seizmickou činnost, emise plynu a další ukazatele, které mapují aktivitu sopky Vesuv. Ta se neodmyslitelně zapsala do historie, když při výbuchu v roce 79 n. l. navždy vymazala z mapy města Pompeje a Herculaneum. V tzv. „červené zóně“, tedy nejnebezpečnější oblasti, jež by byla zničena výbuchem sopky, dnes žije v 18 městech 600 000 lidí. Zatím však Vesuv mlčí a doufejme, že bude i nadále.

Vesuv budící respekt.

Objevte s námi Neapol a další skvosty stejnojmenného zálivu na poznávacím zájezdu Krásy Neapolského zálivu. Čekají vás 4 místa zapsaná na seznam UNESCO i plavba na nejluxusnější ostrov Itálie – Capri.

 

Foto: shutterstock.com