na začátek stránky
Pohodová dovolená pro seniory 55+ | Cesty za odpočinkem i poznáním
+420 222 937 627
zajezdy@delfintravel.cz
Menu ▼


Dotované zájezdy zpřístupnily seniorům dovolenou u moře

1.8.2019

Dotace… Magické slůvko, které se v poslední době skloňuje ve všech pádech. Dotační program stál také na startu našeho úspěšného projektu Dovolená pro seniory, který zpřístupnil cestování řadě klientů 55+. Jak to s dotovanými zájezdy vypadá dnes, vysvětluje Tomáš Hubka, jednatel cestovní kanceláře Delfín travel.

Pohodová dovolená je zaslouženou odměnou.

Španělská vláda se rozhodla podporovat turisty
V roce 2009 španělská vláda spustila projekt Europe Senior Tourism. Jeho cílem bylo podpořit sociální turistiku napříč EU a představit Španělsko jako kulturní, přírodou a gastronomií zajímavou zemi s bohatými tradicemi.

Druhý účel byl ekonomický – už před hospodářskou krizí a pak i během ní se Španělsko potýkalo s velmi krátkou turistickou sezónou – zahrnovala jen červenec a srpen a ostatní měsíce představovaly velký problém. Z tohoto důvodu se vláda snažila maximálně podpořit příjezdový cestovní ruch mimo sezónu už od března, dubna a následně sezónu protáhnout až do listopadu.

Léčivé bahno v laguně Mar Menor má blahodárné účinky na vaše pohybové ústrojí a onemocnění kůže.

Dotované zájezdy zvýhodnily seniory
Naše cestovní kancelář Delfín travel se do programu Europe Senior Tourism zapojila na podzim 2011 a na jaře 2012 jsme zrealizovali první dotované zájezdy v rámci projektu Dovolená pro seniory. Tehdy se jednalo skutečně o dotované zájezdy v tom smyslu, že španělská vláda při dodržení podmínek projektu dotovala každého našeho klienta určitou finanční částkou. To učinilo dovolenou u moře dostupnější pro seniory 55+ a podpořilo jejich zájem o cestování.

Dotace v této podobě fungovaly až do roku 2014, kdy je španělská vláda ukončila. Do projektu pak zapojila přímo španělské regiony či autonomní oblasti, které jednotlivým zájezdům poskytovaly marketingovou podporu. Ta spočívala jak v určitých finančních částkách na propagaci, tak v dodávání marketingových materiálů nebo zvýhodnění letištních tax, vstupů, dopravy či zpřístupnění památek pro klienty, kteří cestovali v rámci projektu Europe Senior Tourism.

V roce 2014 jsme se také společně se čtyřmi španělskými cestovními kancelářemi stali výhradními zástupci tohoto projektu. A byli jsme jedinou českou cestovní kanceláří, která oficiálně zastupovala Europe Senior Tourism jak pro Českou republiku, tak pro celou Evropskou unii.

Pěšky španělskou Murcií je jedním z nejoblíbenějších zájezdů.

Projekt Dovolená pro seniory pokračuje
A co se tedy v souvislosti s programem Europe Senior Tourism povedlo? V roce 2011 se nám podařilo nastartovat projekt Dovolená pro seniory, který v prvopočátku představoval dotované zájezdy do Španělska. Dnes už ale hovoříme o soběstačném projektu Dovolená pro seniory, který je naprosto nezávislý na jakýchkoli podporách a který už v podstatně širší podobě realizujeme v rámci cest do celého světa.

Španělsko nadále zůstává hlavní destinací, kam jezdíme. Z Andalusie a Mallorky se projekt postupně rozšířil o Menorcu a Murcii a nyní už v rámci poznávacích zájezdů obsáhneme všechny části Španělska – Extramadura, Baskicko, Kanárské ostrovy… A kromě toho s námi klienti jezdí samozřejmě také do Itálie, Albánie a dalších destinací napříč několika kontinenty – například do Thajska, USA, Peru, Malajsie.
Nabídkou našich zájezdů udáváme nové trendy v cestování seniorů.

Západ slunce v Mar Menor.

Zájezdy pro klienty 55+ mají svá specifika
Co se týče dnešní podoby projektu Dovolená pro seniory, jsme stále jedinou cestovní kanceláří, která se specializuje ryze na klientelu 55+, a všechny zájezdy jsou tomu uzpůsobeny. Průvodcovská a delegátská péče je oproti běžné CK důslednější a intenzivnější. Je opravdu důležité, aby byl delegát klientům dostupný – nejen na telefonu, ale osobně, aby byl s nimi, byl k ruce pro tlumočení apod. Naši klienti jsou náročnější i co do objemu poskytovaných informací, což vyžaduje velmi erudované průvodce.

Také tempo zájezdu a program jsou přizpůsobeny seniorské klientele – eliminujeme dlouhé přejezdy autobusy, plánujeme dostatečné pauzy a trasy, které se v průběhu poznávacích zájezdů realizují, jsou pro naši klientelu vždy zdolatelné. Co klienti hodně kvitují a proč s námi opakovaně cestují, je fakt, že se jedná o homogenní skupinu. Všichni jsou si rovni, fyzicky si stačí, jsou si věkově i sociálně blízcí. Cestuje s námi také mnoho klientů, kteří jsou sami a mají možnost se seznámit.

 

 

Není dotace jako dotace…
Španělský dotační projekt Europe Senior Tourism byl od prvopočátku prezentován jako startovní s tím, že podpoří příjezdový turistický ruch a zajistí další fungování už bez vnější podpory. Od roku 2016 je projekt jako takový pozastaven, my a ony čtyři španělské CK ale můžeme nadále užívat logo Europe Senior Tourism.

Přestože tedy dotace zájezdů španělskou vládou již definitivně skončily, na trhu se stále objevují nové a nové nabídky s označením „dotované zájezdy pro seniory“. Otázkou tedy pouze zůstává, kdy je toto označení zavádějící a kdy opodstatněné

Mar Menor je svými promenádami vyhlášený. 

 

Foto: shutterstock.com


 

Další zájezdy do letoviska