na začátek stránky
Pohodová dovolená pro seniory 55+ | Cesty za odpočinkem i poznáním
+420 222 937 627
dovolena@delfintravel.cz
Menu ▼


Carské Selo: Záhada ztraceného jantarového pokladu

24.3.2020

K návštěvě Petrohradu patří také výlet do některého z velkolepých sídel v okolí, kde trávili čas členové carských rodin a urozená ruská smetánka. Mezi všemi vyniká Carské Selo, které proslavila záhadně ztracená Jantarová komnata.

Kateřinský palác ukrývá několik desítek nádherných komnat.

Za dnešní podobou slavného carského sídla ve městě Puškin stojí tři mocné ženy. Základy sídla položila v 18. století Kateřina I., manželka proslulého Petra Velikého. Její dcera Alžběta, známá milovnice všeho luxusního, nechala původní kamenný dům přebudovat na rozsáhlou letní rezidenci s velikými parky. Přestavbou byl pověřen italský architekt Bartolomeo Rastrelli, který stál také za neméně slavným Petrodvorcem. Carskou pokladnu nijak nešetřil – na realizaci padlo dobrých 1,2 milionů rublů a přes sto kilogramů zlata.

Poslední ženou, která tomuto místu vtiskla tvář, byla carevna Kateřina Veliká, které při tom asistoval pro změnu skotský architekt Charles Cameron. Po dvě staletí věhlasné sídlo vzbuzovalo obdiv. Svůj lesk ztratilo až na konci 2. světové války. Německá armáda se tehdy sice nedostala do Petrohradu, zato zplundrovala všechno v jeho okolí včetně Carského Sela, které pak Rusové našli vypálené a těžce poškozené.

Soukromá zahrada s fontánou jsou součástí rozlehlého parku, který patří k bývalému carskému sídlu.

Kateřinský palác – fascinující přehlídka luxusu

Dnes je ovšem celé sídlo honosně zrekonstruované a otevřené veřejnosti. U vchodu do modro-bílého, pravým zlatem bohatě zdobeného Kateřinského (Jekatěrinského) paláce vás uvítá malá dechová kapela v tradičních ruských uniformách. Uvnitř můžete obdivovat desítky nádherných komnat laděných do různých barev.

Okázalost je jejich společným jmenovatelem – ve všech najdete nádherná kachlová kamna, na krásně vyřezávaných stolech leží pozlacené nádobí a všude je přemíra zajímavých dekorací a drahého porcelánu. Zlatě rámovaná zrcadla dělají taneční sál ještě větší, než ve skutečnosti je, fascinující je také obrazárna zaplněná malířskými plátny doslova od stropu až po podlahu.

Honosný taneční sál v Kateřinském paláci.

Záhada ztracené komnaty

Nejslavnější místností Kateřinského paláce je bezpochyby Jantarová komnata. A to přesto, že dnes můžete obdivovat pouze její zdařilou kopii. Příběh Jantarové komnaty překvapivě nezačíná v Rusku, nýbrž v Prusku. Právě tam ji na počátku osmnáctého století nechal z nejlepšího jantaru vyrobit král Fridrich I. pro zámeček své ženy Žofie Šarloty. Ta ovšem zemřela ještě před jejím dokončením.

Dekorativní nástěnné panely nakonec zdobily zdi berlínského královského paláce, kde je při své návštěvě viděl ruský car Petr Veliký. Natolik ho uchvátily, že neváhal obětovat jednu loď, pětapadesát urostlých granátníků a další „drobnosti“, aby je získal. Složený v osmnácti bednách pak jantarový poklad putoval do Petrohradu. Carova dcera Alžběta si jej později převezla na své nové sídlo v Puškinu. Nechala tu pro něj zbudovat celou komnatu, ve které pak přijímala návštěvy.

Původní Jantarovou komnatu se prozatím nepodařilo najít, v Kateřinském paláci si můžete prohlédnout její kopii.

Když na podzim roku 1941 nacistická vojska obsadila město, chtěla se Jantarové komnaty zmocnit. Zaměstnanci paláce se ji sice pokusili zachránit, panely zamaskovali a pokoj zatloukli prkny, Němci ji přesto objevili a rozebranou „vrátili domů“ do Königsbergu (dnešní Kaliningrad na území Ruska). Tam byla komnata později kvůli bombardování a požárům uschována do sklepení královského zámku a připravena k převozu – a tehdy se po ní slehla zem.

Vznikla řada nejrůznějších hypotéz a hledali ji na různých místech v několika státech, žádná ze stop však dosud nevedla k jejímu nalezení. Od roku 2003 ale krášlí Carské Selo nová Jantarová komnata. Vytvořili ji co nejpřesněji podle dobových obrázků, popisků a několika černobílých fotografií. Rekonstrukce byla velice náročná, drahá a dlouhá, od rozhodnutí o obnově vzácné místnosti do jejího dokončení uplynulo čtyřiadvacet let!

Dekorativní prvky na stěně Jantarové místnosti.

Surového jantaru bylo zapotřebí šest tun a neobešlo se to bez velké finanční pomoci jedné německé firmy, která tak jako by symbolicky splatila Rusku starý dluh. Dnes se tu tedy opět můžete pokochat krásou jantarů v nejrůznějších odstínech a žasnout, co všechno se z něj dá vytvořit. Napodobeniny výtvorů z komnaty si pak můžete koupit v některém ze zdejších obchůdků s jantarem.


Krása bez hranic

Stejně velkolepý jako interiéry Carského Sela je i okolní rozsáhlý park. Jeho středem je Velké jezero, v zeleni kolem jsou poschovávány nejrůznější stavby. Mezi ty velké patří Alexandrovský palác, už z dálky je vidět Cameronova galerie se sloupořadím v antickém stylu, odkud je krásný výhled na Kateřinský palác. Rozhodně si tedy vyhraďte chvíli času alespoň na malou procházku – objevíte při ní také pavilon Grotto, turecké lázně, pyramidu nebo čínskou vesnici.

Pavilon Grotto situovaný v Kateřinském parku.

 

Navštivte s námi letní carské sídlo na našem poznávacím zájezdu do Petrohradu! Kromě nádherného Carského Sela, které je jedním z největších pokladů Ruska, se můžete těšit na Zaječí, Petrohradský nebo Vasiljevský ostrov, návštěvu světoznámého muzea umění Ermitáž, plavbu lodí po petrohradských kanálech nebo na Katedrálu sv. Petra a Pavla.

Foto: shutterstock.com